Znając podstawy przycinania róż, nawet niedoświadczeni ogrodnicy mogą osiągnąć piękne rezultaty. Nie daj się zastraszyć przycinaniu — zasady i ostrzeżenia dotyczą głównie tych, którzy uprawiają róże na okazy lub eksponaty. Ale dla zwykłego ogrodnika, który po prostu chce pięknych, zdrowych krzewów róż, istnieje naprawdę tylko kilka podstawowych zasad.
Przycinanie róż na zimę: Usuń ciernie
Usuń pojedyncze kolce za pomocą noża do obierania lub obcinacza do paznokci. Odetnij każdy kolec z łodygi lub po prostu odetnij ostry koniec kolca. Aby usunąć kilka kolców z rzędu, przesuń zakrytą ręką powoli wzdłuż łodygi i mocno dociśnij. To usunie ciernie i liście z łodyg.
Najpierw usuń martwe lub uszkodzone patyki. Usuń także wszystkie laski, które rosną pionowo, a nie poziomo. Odetnij jedną trzecią mocnej laski. Pędy boczne można przyciąć do dwóch pąków. Jeśli twoje róże stały się zbyt bujne i nie do opanowania, rozważ mocne przycinanie. Odetnij róże około 20 cm nad ziemią. Powinno to pobudzić silny nowy wzrost.
Usuń całą główkę kwiatu, odcinając łodygę tuż nad pierwszym pięciopłatkowym liściem. Po usunięciu wszystkich główek kwiatowych przytnij wszystkie nieproporcjonalnie wysokie łodygi z powrotem do poziomu reszty rośliny, tworząc w ten sposób ładny okrągły kształt.
Usuń martwe róże
Usuwanie zwiędłych kwiatów (znanych jako martwe kwiaty) z twoich róż to łatwy sposób na uporządkowanie ogrodu. Zachęca również Twoje rośliny do produkcji nowych kwiatów. Sposób uśmiercenia róż zależy od ich rodzaju, ale generalnie najłatwiej jest odciąć zużytą różę na końcu jej krótkiej łodygi, powyżej liści. Usunięcie starych kwiatów powstrzymuje roślinę przed wkładaniem energii w rozwijające się nasiona i zachęca ją do produkcji większej liczby kwiatów.
Martwe róże polegają na usuwaniu wyblakłych kwiatów, aby przekierować energię rośliny z produkcji owoców róży na wytwarzanie większej liczby kwiatów. Martwe róże sprawią, że będą wyglądać jak najlepiej przez cały sezon. Wyblakłe kwiaty mogą sprawić, że roślina będzie wyglądać na brudną, a po deszczu może zmienić się w mokrą, śliską bałagan. Może to sprzyjać infekcjom grzybiczym, które mogą prowadzić do obumierania łodyg.
Deadheading zapobiegnie tworzeniu się łodyg nasion, zachęci do nowych kwiatów i utrzyma atrakcyjność róży. Usuń zużyte kwiaty, wykonując przycinanie trzciny, tuż nad skierowanym na zewnątrz zestawem dojrzałych listków liczących od 5 do 7 liści. Jeśli przycinasz z powrotem do niedojrzałej listki, która ma tylko 3 liście, nie uzyskasz żadnego nowego wzrostu ani ponownego kwitnienia.
Kiedy przycinać róże na zimę?
W przypadku róż wielokwiatowych zdejmij każdy kwiatek z grona, gdy jego płatki zaczną opadać, obcinając go sekatorami lub szczypiąc. Dzięki temu roślina będzie wyglądać dobrze, podczas gdy pozostałe pąki będą otwarte. Gdy wszystkie kwiaty w gronie skończą się, usuń całą łodygę.
Jeśli szukasz jeszcze szybszego sposobu na przycinanie krzewów i standardowych róż, chwyć nożyce do żywopłotu na baterie lub benzynę, załóż sprzęt ochronny i omijaj roślinę, usuwając około dwóch trzecich wzrostu. Później może nie wyglądać ładnie, nadal będzie wiele martwych lub uszkodzonych łodyg i oczywiście otrzymasz kilka wybranych komentarzy od przechodniów, ale dobrą wiadomością jest to, że za trzy miesiące róża będzie pokryta liśćmi i kwiatami i nikt nie będzie mądrzejszy!
- Przytnij każdą gałąź z powrotem do pąka skierowanego na zewnątrz.
- Róże można mocno przyciąć, ale nie usuwaj więcej niż 1/3 do 1/2 całego wzrostu.
- Hybrydowe róże herbaciane powinny mieć kształt otwartego wazonu po przycięciu. Róże krzewiaste będą jednolite, ale o zmniejszonej wielkości.
Jaki sprzęt do przycinania róż?
- Dobre rękawiczki
- Zalecany zarękawek dla dodatkowej ochrony przedramienia.
- Nożyce obejściowe (Uwaga: Lepsze są ostrza boczne, które zachodzą na siebie i wykonują czyste cięcie; ostrza kowadeł spotykają się i mogą zmiażdżyć lub uszkodzić laski)
- Ciężkie długie rękawy
- Odpowiednia odzież zapobiegnie „ugryzieniu” przez ciernie.

Kiedy przycinać róże?
Najlepszą porą na przycinanie róż jest późna zima lub wczesna wiosna, mniej więcej wtedy, gdy zaczyna się nowy wzrost. Może to nastąpić już w styczniu lub dopiero w maju, w zależności od klimatu.
Wiosna:
Główne przycinanie należy wykonać wczesną wiosną, po ostatnich przymrozkach w chłodniejszym klimacie, wykonując 8 podstawowych kroków przycinania poniżej. Możesz także dać do zrozumienia różom — kiedy zaczną pączkować lub wypuszczać liście, nadszedł czas.
Lato:
W lecie w każdej chwili można usunąć martwe kwiaty. Carl Bennett, długoletni kierownik hodowli róż w David Austin Roses, mówi, że w okresie kwitnienia martwa głowa zachęci do większej liczby kwitnienia i utrzymania atrakcyjnego krzewu.
Jesień:
Po pierwszych mrozach przycinaj dłuższe łodygi, aby nie pękały podczas zimowych burz. Uważaj, aby krzewy róż nie były zbyt ciężkie, aby chronić je przed wyrwaniem z korzeniami przy silnym wietrze. Skrzyżowane gałęzie, które mogą zostać uszkodzone przez pocieranie o siebie, również należy przyciąć z powrotem. Spokojnie, ponieważ zbyt intensywne przycinanie może stymulować wzrost, a nowy wzrost może zostać uszkodzony przez mroźną pogodę. Usuń wszelkie martwe lub chore gałęzie i liście oraz dobrze wyczyść narzędzia tnące, aby zapobiec przeniesieniu choroby na inną roślinę.
Podczas przycinania róż Twoim celem powinno być otwarcie środka i stworzenie kształtu przypominającego wazon.

PRZYCINANIE RÓŻ
w 8 PROSTYCH KROKACH
Zdziwisz się, gdy dowiesz się, że nowoczesne róże nie wymagają tak intensywnego przycinania, jak myślisz. Wykonaj następujące kroki, aby zapewnić, że Twoje róże będą się rozwijać:
- Usuń wszystkie pozostałe liście.
Pozwala to zobaczyć strukturę buszu i wyraźnie zobaczyć wszystkie pędy (łodygi). Ten krok usuwa również wszelkie szkodniki lub choroby, które mogły ukrywać się przez zimę w liściach.
- Zacznij od martwego drewna.
Skąd wiesz, że jest martwy? Wtnij w to — brąz jest martwy, zieleń żyje. Odetnij martwe drewno z powrotem do podstawy.
- Otwórz środek rośliny.
Usuń krzyżujące się gałęzie, które mogą ocierać się, powodując uszkodzenia i sprzyjając chorobom. Celem jest posiadanie rozgałęzień sięgających do góry o otwartej strukturze w kształcie wazonu.
- Usuń cienki, słaby wzrost.
Podstawową zasadą jest usuwanie wszystkiego, co jest cieńsze niż ołówek.
- Przytnij pozostałe pędy.
Przycinaj, przycinając 10 do 15cm powyżej oczka pąka skierowanego na zewnątrz (niewielki guzek znaleziony w miejscu, w którym liść stykał się z łodygą). Nowe łodygi rosną w kierunku pąka, a celem jest zachęcenie ich do wzrostu na zewnątrz, a nie do wewnątrz. Wykonuj cięcia pod kątem 45 stopni, odchylając się od pąka, aby woda mogła spłynąć.
- Uszczelnij świeże kawałki.
Chroń świeżo ścięte pędy przed zgnilizną i różyczką, uszczelniając rany środkiem takim jak uszczelniacz Bonide’s Garden Rich Pruning Sealer.
- Posprzątaj.
Po przycięciu upewnij się, że oczyściłeś okolicę pod spodem. Wszystkie liście i cięte gałęzie należy wyrzucić, ponieważ mogą czaić się choroby i szkodniki.
- Nakarm swoje róże.
Róże są „wielkimi zjadaczami” i potrzebują odpowiedniego odżywiania, więc nakarm je długotrwałym nawozem.
Często zadawane pytania dotyczące przycinania róż
Wysokość przycinania róż – na jaką wysokość przycinać krzew róży?:
Przycinaj na wysokość, jaką chcesz mieć krzew róży, zachowując dość stałą wysokość przez cały czas. Jeśli znajduje się z tyłu granicy, zostaw trochę wyżej; z przodu obramowania przyciąć niżej. Zwłaszcza w przypadku herbat hybrydowych im niżej przycinasz, tym większy kwiat i dłuższa łodyga — dobra do cięcia i eksponowania. Zostaw je nieco wyższe, a będziesz mieć więcej kwiatów, chociaż mniejszych i na krótszych pędach.
Jak przycinać róże pnące?
Większość tych samych zasad dotyczy róż pnących, ale jest kilka różnic, głównie sposób, w jaki rosną pnącze. Róże pnące mają 2 rodzaje pędów, główną i boczną. Główne pędy pochodzą bezpośrednio z podstawy, a boczne pędy wytwarzają kwiaty. Przycinanie bocznych pędów może również zachęcić do kwitnienia. Nie ma potrzeby zawracania sobie głowy przycinaniem pąków skierowanych na zewnątrz, ponieważ kształtowanie róż pnących w ten sposób nie jest konieczne. Boczne laski można przycinać o każdej porze roku, aby utrzymać pnącze w formie.