Jak ułożyć podjazd z kostki brukowej?

Jak ułożyć podjazd z kostki brukowej?

Czy ażurowa kostka brukowa jest najlepsza na podjazd? Nawierzchnia ażurowa: plusy i minusy.

Materiały brukarskie na podjazd.

Najważniejszą rzeczą w budowie podjazdu jest odpowiednie utwardzenie podłoża oraz dobranie grubości elementów, na których ułożymy podjazd. Jeśli fundament jest mocny, unikniemy zawalenia się podjazdu i powstania nierówności. Kostki to najczęściej stosowany materiał na okładziny podjazdów. Ale to nie jedyna możliwość…

Na rynku istnieje wiele materiałów budowlanych, które z powodzeniem można wykorzystać do budowy podjazdów. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, należy zastanowić się, czym dany materiał się wyróżnia i jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Kostka brukowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do brukowania podjazdów, podobnie jak wiele innych utwardzonych nawierzchni. Dostępna na rynku w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co otwiera niemal nieograniczone możliwości tworzenia różnorodnych aranżacji. Kostkę brukową wykonuje się z różnych materiałów, ale na podjazdy najczęściej stosuje się te wykonane z betonu.

jak zrobić podjazd z kostku brukowej
jak zrobić podjazd z kostku brukowej

Opcje ułożenia kostki brukowej na podjeździe.

Ażurowe podjazdy kostkowe są szybkie i łatwe w rozłożeniu, doskonale komponują się z ogrodem i można je przycinać. Choć zdecydowanie nie są tak trwałe jak kamyki, to zdecydowanie bardziej estetycznie wyglądają. Wadą tego rozwiązania jest to, że chodzenie po takich nawierzchniach jest niewygodne, zwłaszcza po noszeniu szpilek lub ulewnym deszczu.

Podjazd przed domem jest zwykle wykonany z kostki betonowej lub kamiennej. Tak zwane nawierzchnie ekologiczne ze specjalną kostką brukową lub płytami ażurowymi. Rekomendujemy, kiedy warto rozważyć wykonanie takiej nawierzchni podjazdowej.

Jednak ich wady polegają na tym, że łupek jest znacznie mniej trwały niż brukowiec. Korzystając z samochodu osobowego, możemy w ogóle tego nie czuć. Wystarczy jednak cięższy pojazd zaparkowany na podjeździe, a na ich powierzchniach od razu pojawią się pęknięcia i gruz. Można je wzmocnić podkładami betonowymi, ale pogorszy to ich właściwości drenażowe.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.