Jaka powinna być temperatura w domu zimą? Jak przygotować dom na zimę?
Jaka powinna być temperatura w domu zimą?
W rzeczywistości zima ma największy wpływ na to, jak ciepło jest w Twoim domu. Latem lub wiosną (o ile nie masz klimatyzacji) temperaturę w Twoim domu reguluje pogoda na zewnątrz. Jaka jest więc najlepsza temperatura w domu zimą?
W rzeczywistości na pytanie, jaka powinna być idealna temperatura w mieszkaniu, możesz odpowiedzieć: to zależy. Ponieważ zależy to od wielu czynników: płci i wieku osób przebywających w tych apartamentach, pory roku, a nawet konkretnego pokoju.
- Suszenie prania w domu zimą
- Ciepły koc zimowy
- Ubrania do jazdy konnej na zimę
- Odśnieżanie chodnika przed domem: przepisy i instrukcje
Jaka powinna być temperatura w domu, gdy dziecko jest w domu? To często zadawane pytanie przez młodych rodziców. Jednak większość ekspertów wskazuje na wartości bardzo zbliżone do tych sugerowanych dla dorosłych. Kluczem jest jednak dokładniejsze kontrolowanie temperatury, a także wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają i śpią nasze dzieci.
Jaką temperaturę utrzymać w domu zimą
Jeśli zostawisz dom pusty na dłuższy czas, np. przez zimę, również powinien utrzymać temperaturę około 12 stopni Celsjusza. Najlepiej pomoże w tym termostat, ponieważ możesz ustawić temperaturę i porę dnia, o której powinno się włączyć ogrzewanie.
Zimą pusty dom nie powinien być bez ogrzewania. W naszej strefie klimatycznej roczne wahania temperatury są duże i niekorzystne. Zimne i równie chłodne noce często przeplatają się ze słonecznymi godzinami dnia. Niektóre powierzchnie i elementy konstrukcyjne budynku mogą ulec uszkodzeniu, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 0°C. Niskie temperatury mogą powodować zamarzanie wilgoci zawartej w strukturze materiału, natomiast nadmierna wilgotność może sprzyjać rozwojowi pleśni. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przed planowaniem wyjazdu, jest włączenie ogrzewania. Minimalna temperatura dla mieszkań niezamieszkałych to 10-12 stopni Celsjusza. Zaleca się jednak, aby podczas planowanych nieobecności utrzymywać ją w przedziale 15-16°C, czyli nieco chłodniej niż zwykle (podczas gdy optymalna dzienna temperatura powinna wynosić około 18-22°C, jesteśmy już w naszym poście na blogu) . Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, najlepiej zaprogramować ogrzewanie tak, aby nie spadło poniżej 15 stopni. Podczas dłuższych nieobecności (np. gdy dom jest pusty przez całą zimę) można go nieco obniżyć, ale nie więcej niż 10 stopni. Dzięki temu obniżymy koszty związane z ogrzewaniem, jednocześnie zapobiegając zamarzaniu ścian. Kolejną zaletą korzystania z tego rozwiązania jest to, że po powrocie nie musimy wydawać aż tyle na dogrzanie wnętrza do własnych upodobań. Ta sama zasada dotyczy budynków, które nie są jeszcze oficjalnie użytkowane. Potrzebują również skutecznej ochrony ścian przed wilgocią, deszczem, mrozem i mrozem.
O tej porze roku należy zadbać o to, aby w mieszkaniu nie było za gorąco. Różnica temperatur między pomieszczeniami i na zewnątrz jest zbyt duża, co jest szkodliwe dla naszego organizmu. Jeśli w chłodny dzień wejdziesz do mieszkania, w którym temperatura zmusza do przebrania się w szorty, a po kilku godzinach znów będziesz narażony na mróz, to na pewno zarazisz górne drogi oddechowe. Najzdrowsza temperatura w domu zimą wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza.
Jak przygotować dom na zimę?
Wszystkie otwory okienne i drzwiowe muszą być chronione przed śniegiem. Możesz użyć dowolnego materiału, pamiętaj jednak o pozostawieniu kilku centymetrów prześwitu w pokrywie (przewietrzą wnętrze domu). Jeśli do budynku jest już podłączona instalacja wodna, wodę musimy spuścić przed zimą (mogłaby zamarznąć i pęknąć rury). Jeśli nie jest to możliwe, należy zadbać o dobrą izolację wodomierza i odsłoniętych odcinków rur.
Przed zimą odłączamy wszystkie zewnętrzne dopływy wody, np. węże ogrodowe. Dokładnie sprawdzamy wszystkie uszczelnienia wokół kanałów wentylacyjnych, kominów i innych elementów dachowych. Zdecydowanie warte dokładnego przeglądu dachu i rynien przed zimą. Ich stan techniczny jest bardzo ważny dla naszych domów podczas topnienia śniegu.
W naszym klimacie zimy zwykle nie są ostre, ale przynajmniej przez kilka dni temperatury są bardzo niskie. Dlatego budowa domów powinna być odpowiednio zagwarantowana. Jest to ważne, ponieważ zimowanie budynku bez żadnej ochrony może spowodować wiele szkód, które wymagają naprawy. To z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty. Najważniejszą rzeczą jest naprawa fundamentu, dachu, drzwi i okien.