Jak murować ścianki działowe. Instrukcja krok po kroku jak wykonać ściankę działową z bloczków.
Przygotuj obszar, w którym zostanie wzniesiona ściana działowa.
Zgodnie z projektem domu lub własnym projektem ściany działowej zmierz położenie nowej ściany działowej. Wyznacz trasę muru poplamioną liną. Można to zrobić zanurzając linę murarską w talku lub kredzie gruntowej (o ile podłoga nie jest biała, a linie są nadal widoczne – trasa przegrody).
Montaż rozpocząć od planowanego końca ściany nośnej do ściany działowej. Pierwszy blok powinien być kompletny z rowkiem skierowanym do ściany nośnej. Użyj poziomicy, aby wyrównać ułożony blok i w razie potrzeby uderz go gumowym młotkiem. Nie wolno używać standardowego stalowego młotka, ponieważ uszkodzi on powierzchnię bloku. Zasil następny blok betonowy, łącząc pióro poprzedniego bloku z rowkiem nowego bloku. Nie nakładać zaprawy na powierzchnie ścian poziomych. Dodaj więc więcej bloków na końcu określonej pozycji.
Również zaprawa powinna być odpowiednio rozprowadzona. Należy układać na spoinach poziomych i pionowych. Bloczki ścianek działowych z profilowaniem lub bez należy budować z zaprawy wypełnionej spoinami poziomymi i pionowymi. Zaprawę należy nakładać cienką pacą do spoin.
Pozostaw przerwę między blokami betonu komórkowego.
Wymiary bloków baterii mogą się różnić o 1mm. Choć może się to wydawać subtelną różnicą, w przypadku kilku warstw kolejne milimetry będą się na siebie nakładać. W rezultacie jest duża różnica i nie da się utrzymać idealnego poziomu. Z tego powodu każdą warstwę należy dokładnie przeszlifować po murze.

Jeśli ostatni kawałek Ytong nie zniknął całkowicie, zmierz pozycję i wytnij odpowiedni kawałek. Możesz użyć ołówka do zaznaczenia miejsca nacięcia na bloku. Elementy te są łatwe w obróbce, dzięki czemu bez problemu wytniesz blok piłą ręczną. Dla wygody użyj skośnych prowadnic i zapewnij idealnie równe cięcie. Po przycięciu powierzchnię przeszlifować kielnią.
Jaki beton komórkowy na ścianki działowe?
Istnieją różne odmiany betonu komórkowego, ale ściany działowe są w większości wykonane z cieńszych bloków i płyt, a nie z grubszych bloków stosowanych do ścian zewnętrznych lub nośnych. Płyty i bloczki AAC (podobnie jak sam gazobeton – BK) są wykonane z piasku i cementu sypkiego z tlenkiem glinu. Jest materiałem łatwym do kształtowania i budowania. Na ścianach wykonanych z BK bez problemu uzyskamy gładką i równą powierzchnię.
Ściana działowa budowana jest po wykonaniu ściany nośnej. Zazwyczaj są one wykonane z napowietrzonych bloczków betonowych, a czasem także z płyt gipsowo-kartonowych. Ten rodzaj ściany można usunąć lub umieścić w innym miejscu, na przykład podczas remontu domu lub remontu.
Beton komórkowy – Płytki, czyli wąskie bloczki, używane do budowy działek. Dostępne są w grubości 8 cm lub 10 cm. Można je zastąpić nieco większymi elementami tj. blokami o grubości 12 cm w wymiarach 20 x 60 cm, 24 x 60 cm, 40 x 60 cm. Do budowy ścian działowych warto wybrać gazobeton o gęstości od 500 do 650 kg/m3. Jest twardszy niż biały blok ściany zewnętrznej, ale lepiej izoluje i magazynuje ciepło. Takie ściany są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest ważne w przypadku odcinków ścian 8-12 cm.